Potrzebujesz pomocy eksperta? Zadzwoń - 604 245 597

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

ATRAKCJE TURYSTYCZNE KASZUB ŚRODKOWYCH I POŁUDNIOWYCH

Bącz
Ruiny starej, nieczynnej cegielni

Z dawnej cegielni zostały jedynie zabudowania, piec z kominem oraz konstrukcje do suszenia wypalonej cegły. O cegielni z ponad stuletnią tradycją chętnie opowiadają okoliczni mieszkańcy.

Będomin k. Kościerzyny
Muzeum Hymnu Narodowego

Jedyne w Polsce i w Europie muzeum tego typu. Opowiada historię polskiego hymnu narodowego, oraz życie jego twórcy, Józefa Wybickiego, syna ziemi kościerskiej. Wśród wielu eksponatów jest oryginalna pozytywka wygrywająca melodię „Mazurka Dąbrowskiego”. W muzeum organizowane są także wystawy malarskie. Obecnie można obejrzeć także wystawę 1300 kart z wizerunkami orła białego. W parku będomińskim rośnie czterystuletni dąb. Obok muzeum sezonowo czynna jest kawiarenka. Muzeum czynne jest codziennie od 9.00 do 16.00.

Brodnica Górna – Złota Góra k. Kartuz
Punkt widokowy

Można z niego zobaczyć panoramę Jezior Brodno i Ostrzyce. Tu Także znajduje się pomnik ku czci partyzantów kaszubskich walczących na tych terenach w czasie II wojny światowej. W sezonie na Złotej Górze odbywa się truskawkobranie, impreza plenerowa.

Bytów
Muzeum Zamek Krzyżacki

Powstał na przełomie XIV i XV wieku. Jest jedną z okazalszych budowli wzniesionych przez Krzyżaków na miejscu, gdzie ongiś stała siedziba książąt pomorskich.

Bytów
Most kolejowy

Wybudowany z cegły, nad rzeką Borują w 1890 r. Nigdy po nim nie przejechał żaden pociąg, ponieważ w planach dalszych prac projektowych zmieniono przebieg trasy kolejowej. Do dziś na moście widoczne są cztery herby: Prus, Pomorza, Bytowa i kolei niemieckich.

Chmielno
Cegielnia i Muzeum Ceramiki Kaszubskiej

Czynna od ponad stu lat cegielnia, która jest własnością rodu Neclów, garncarzy z Chmielna, którzy wyrabiali i nadal wyrabiają ceramikę z gliny, wykorzystując kaszubskie wzornictwo. Można w cegielni nie tylko podejrzeć proces produkcji ceramiki, ale i samemu spróbować ulepić coś z gliny na kółku garncarskim a także kupić gotowe już wyroby zakładu Neclów zakład Neclów

Chmielno
Kościół
Zachwycić może typowo kaszubskim wystrojem.

Chmielno – kościół

Garczyn
Ferma strusi afrykańskich

Pierwsza w Polsce, założona w 1993 r. Fermę można zwiedzać, przejechać się na grzbiecie strusia – ptaka o 2 m wysokości, skosztować jajecznicy ze strusich jaj, a także dokonać pewnych zakupów. Ciekawostką jest, że strusie jajo na miękko trzeba gotować ok. 45 minut.

Gołubie
Ogród Botaniczny

Prywatny ogród botaniczny, założony przez Zbigniewa Butowskiego w 1972 r. położony jest na powierzchni 2 ha, na której rośnie ponad 4000 gatunków roślin z różnych rejonów świata, w tym 130 gatunków chronionych.Dla zwiedzających ogród dostępny jest od kwietnia do października.

Goręczyno
Kościół

Został wybudowany na początku XVII w. w stylu barokowym przez przebywających tu zakonników. Na początku XX w. dobudowano dwie nawy boczne.

Grzybowski Młyn
Stary młyn na rzece Wdzie

Powstał prawdopodobnie w XVII w. Obecnie w młynie funkcjonuje mała elektrownia wodna i prowadzony jest ośrodek zarybieniowy. Obiekt można oglądać tylko z zewnątrz.

Jasień k. Bytowa
Kościół „w kratkę”

Szachulcowy z drugiej połowy XVII w. z dzwonem z końca XVI w. oraz z wyposażeniem z XV w., na które składają się ołtarz boczny, chrzcielnica. Obok kościoła jest cmentarz.

Kartuzy ul. Klasztorna
Zespół poklasztorny

Składa się na niego między innymi kościół zbudowany na przełomie XIV i XV w. przez Kartuzów, zakonników sprowadzonych z Czech przez Jana z Rusocina. Wokół kościoła powstało 18 eremów – pustelni zakonnych. Wewnątrz znajdują się niepowtarzalne zabytki sztuki sakralnej z XV i XVII w. Na południowej ścianie prezbiterium znajduje się zegar słoneczny z napisem : „Memento mori” tzn. pamiętaj o śmierci. Zwiedzanie kościoła odbywa się w towarzystwie księdza lub kościelnego.

Kartuzy ul. Kościerska
Muzeum Kaszubskie

Prezentuje sztukę ludową i pamiątki po mieszkańcach Kaszub: narzędzia gospodarskie, urządzenia gospodarstwa domowego, instrumenty muzyczne. W muzeum można zażyć Kaszubskiej tabaki i zaśpiewać alfabet kaszubski.

Kościerzyna ul. Przemysłowa
Muzeum Kolejnictwa

Znajduje się na terenie starej parowozowni z początku XIX w. Zawiera autentyczne parowozy i zabytkowy transport kolejowy, jaki poruszał się w czasach kolei żelaznej .

Kościerzyna ul. Rynek
Muzeum Ziemi Kościerskiej

Znajduje się w ratuszu staromiejskim i opowiada historię ziemi kościerskiej i Kościerzyny oraz ich mieszkańców. Zgromadziło wiele unikalnych pamiątek po sławnych Kaszubach.

Kościerzyna ul. Kościelna
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin

W 1999 r. papież Jan Paweł II ukoronował Matkę Bożą Kościerską i od tego czasu nosi ona także miano Królowej Rodzin. Obraz z jej wizerunkiem można oglądać w kościele pw. Św. Trójcy pochodzącym z 1917 r. a powstałym na miejscu rozebranego w 1914 r. kościoła drewnianego.

Krępkowice k. Lęborka
Dąb Świętopełk

Najstarszy dąb na Pomorzu: wiek – ok. 620 lat; wysokość – 22 m; obwód na wysokości 150 cm – 770 cm.

Łapalice k. Kartuz
Zamek

Chyba jedyny w Polsce zamek współczesny, którego budowę w latach osiemdziesiątych rozpoczął prywatny inwestor i do dnia dzisiejszego jeszcze nie zakończył. Budowlę oglądać można tylko z zewnątrz.

Łubiana k. Kościerzyny
Zakłady Porcelany Stołowej „Lubiana”

Znana nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Działa od 1969 r. Grupy wycieczkowe mogą zakład zwiedzać, a w przyzakładowym sklepie po korzystnej można kupić wyroby z porcelany.

Miłoszewo – Nowa Huta k. Kartuz
Diabelski kamień

Znajduje się nad Jeziorem Kamiennym. Jest największym głazem narzutowym na Ziemi Kaszubskiej. Jego wysokość wynosi ok. 5 m, a bwód w najszerszym miejscu ma 7 m.

Mirachowo k. Kartuz
Modrzewiowy dworek

Pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. Został zbudowany w konstrukcji drewnianej. Obecnie stanowi własność prywatną i można go oglądać tylko z zewnątrz.

Mirachowo k. Kartuz
Ruiny starego młyna

Przy trasie Kartuzy – Mirachowo – Nowa Huta, 80 m przed tablicą z napisem „Mirachowo”, po lewej stronie szosy asfaltowej, w lesie, 150 m od szosy, po prawej stronie drzewa jabłoni. Znalezienie ruin może być prawdziwym wyzwaniem dla turysty. Obecnie z obiektu położonego nad Mirachowską Strugą pozostały tylko fragmenty grobli i zarośnięte kanały doprowadzające niegdyś wodę do młyna. Spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach po II wojnie światowej. Należał do rodziny Warendów – dawnych właścicieli dóbr mirachowskich.

Niezabyszewo k. Bytowa
Kościół pw. św. Mikołaja

Neoromański z cegły i granitu, wybudowany w końcu XIX w. Powstał na miejscu szesnastowiecznego kościoła. We wnętrzu obejrzeć można wiele godnych uwagi przedmiotów sakralnych z XVII i XIX w.: ołtarze, chrzcielnica, organy, rzeźba św. Mikołaja

Odry k. Karsina
Kręgi kamienne

W rzadkim sosnowym lesie na sporej przestrzeni rozrzuconych jest dwanaście wieńców ze sporych głazów. Obok nich ponad dwadzieścia kurhanów. Są to groby gockich osadników, najeźdźców ze szwedzkiej prowincji Vastergotland i Gotlandii, którzy przybyli na Pomorze w I i II w. Podobne cmentarzysko z czasów wędrówek Gotów i Gepidów znajduje się nad Jeziorem Długim koło wsi Węsiory w powiecie kartuskim.

Ostrzyce
Prywatna kolekcja kaktusów

Założona ponad 30 lat temu przez Mieczysława Burghardta stanowi jedną z większych w Polsce Północnej. Jest położona w palmiarni przy Zielonym Młynie. Zawiera ponad 1000 sztuk roślin, wyhodowanych głównie z nasion. Kolekcję oglądać można od maja do września.

Owśnice k. Kościerzyny
Diabelski kamień

Jeden z większych głazów narzutowych na Kaszubach. Z kamieniem związana jest legenda o diable, który a jego pomocą próbował zniszczyć kościół. Jednak dzięki boskiej interwencji nie udało mu się to, a sam schował się we wnętrzu głazu. Miejscowy ksiądz, w miejscu gdzie było diabelskie wejście do kamienia, kazał umieścić krzyż. Wysokość kamieni to 2 m, a obwód – ponad 13m.

Parchowo k. Bytowa
Kościół

Stary, neoromański pochodzi z połowy XIX w. Zbudowany został na wzniesieniu. Obok niego jest też stary cmentarz oraz odkryta dzwonnica z czterema dzwonami.

Piaszno k. Bytowa
Góra Lemana

Wieś położona najwyżej na terenie powiatu bytowskiego, w której znajduje się gospodarstwo Klemensa Lemana. Człowiek ten na swojej posesji zbudował dwudziestometrowej wysokości wieżę widokową, którą nieodpłatnie udostępnia turystom. Obok niej znajdują się odkryte również przez gospodarza kręgi kamienne.

Płotowo k. Bytowa
Muzeum Szkoły Polskiej

Znajduje się w budynku pierwszej polskiej szkoły na terenie Niemiec. Została otwarta w 1929 r., a muzeum powstało w 50. rocznicę jej powstania. Można w nim obejrzeć dokumenty ze szkół polskich, świadectwa i zeszyty uczniów, pamiątki związane z tym miejscem. Muzeum czynne jest od lipca do sierpnia, a jego opiekunką jest Brygida Pakulnicka.

Pyszno k. Bytowa
Cmentarz leśników

Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce. Na Bukowej Górze znajduje się 15 żeliwnych krzyży, 5 kamiennych tablic i nagrobki. Powstał w 1874 r. Pierwszym pochowanym tutaj był Otto Smalina, który opracował metodę obliczania miąższu drzewa wykorzystywaną później na całym świecie.

Sianowo k. Kartuz
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub

Kościół z drewnianą dzwonnicą z XIX w., trzeci z kolei pobudowany w tym miejscu. Wszystkie poprzednie uległy zniszczeniu w wyniku pożarów. Po każdym z nich ocalała figurka Madonny sprzed około 550 lat ukoronowana w 1966 r.

Sierakowice
Ołtarz papieski

Ołtarz był darem mieszkańców gminy Sierakowice dla papieża Jana Pawła II, który 06.06.1999 r. odprawił mszę w czasie swojego pobytu w Pelplinie. Przedstawia dwa łabędzie unoszące sieci rybackie. Jego wysokość wynosi ponad 15 m.

Sominy k. Bytowa
Dom owczarza

Zabytkowa zagroda z połowy XVIII w., na którą składają się: chlew i wozownia. Niegdyś stanowiła domostwo owczarza. Znajdują się w niej sprzęty domowe będące dawniej w wyposażeniu gospodarstwa. Budynki są drewniane zrębowe.

Muzeum można zwiedzać od lipca do sierpnia, a opiekuje się nim Małgorzata Terlecka.

Soszyca k. Bytowa
Elektrownia wodna

Najstarsza w Europie elektrownia wodna, wybudowana w 1896 r. Urządzenia w jej wnętrzu nadal są sprawne i można obserwować ich pracę. W obiekcie są również dwie najstarsze żarówki z włóknami węglowymi pochodzące sprzed 1900 r. firmy Osram, które świecą do dnia dzisiejszego, a także generatory prądotwórcze z początku XX w. Od 1945 r. obiektem opiekuje się obecnie już trzecie pokolenie rodziny Gliszczyńskich.

Studzienice k. Bytowa
Kościół pw. Św. Trójcy

Wybudowany w XIX w. jest prawdopodobnie najmniejszym kościołem na Kaszubach.

Szymbark na trasie Kościerzyna – Żukowo
Najdłuższa deska na świecie

Znajduje się w miejscowym tartaku.Pochodzi z iglastego drzewa daglezji, ściętego w 2002 r. Parametry deski: długość 36,83 m; waga ok. 1100 kg. Stanowi blat stołu dla 200 osób. Przecinano ją piłami ręcznymi, których zużyto 14, przez 9 dni po 16 godzin na dobę. Ostatniego cięcia i przecięcia dokonał prezydent Lech Wałęsa. Rekordowa deska została wpisana do „Księgi rekordów” Guinessa 12.06.2002 r.

Tłuczewo k. Linii
Stary młyn na rzece Łebie

Wybudowany został na początku XX w. Obecnie obiekt jest bardzo zaniedbany i prawie niedostępny dla zwiedzających.

Tuchomie k. Bytowa
Kościół

Pochodzi z XIX w. i wybudowany został w stylu neogotyckim.

Wdzydze Kiszewskie nad Jeziorem Wdzydzkim
Skansen

Założony został na początku XX w. jest najstarszym skansenem w Polsce i zbiorem budynków mieszkalnych, gospodarskich, obiektów użyteczności publicznej dworów, zagród, młynów, wiatraków, kościołów przeniesionych z rozległych terenów Kaszub. Latem na jego terenie odbywa się Jarmark Wdzydzki.

Węsiory k. Sulęczyna
Rezerwat kręgów kamiennych

Historia tego miejsca wiąże się z początkiem naszej ery. Rezerwat liczy ponad 140 prehistorycznych grobów, 20 kurhanów, 4 charakterystyczne kręgi. Podobny rezerwat znajduje się w Odrach k. Karsina

Wieżyca na trasie Kościerzyna – Żukowo
Szczyt w północnej Polsce.

Najwyższy w Polsce północnej i na całym niżu środkowoeuropejskim. Jego wysokość to 329 m n.p.m. Na nim zbudowano wieżę widokową o wysokości 35 m, która od niedawna ma imię Jana Pawła II.

Żukowo
Kościół poklasztorny norbertanek

Jest dziś najstarszym zabytkiem architektonicznym na Kaszubach. Wzniesiony w pierwszej połowie XIII w. i rozbudowywany w wiekach następnych. W swych wnętrzach kryje liczne skarby rzeźby i malarstwa, a wśród nich drewniany krucyfiks z XIV w., relief angielski „Pokłon Trzech Króli” z XIV w., piękny ołtarz, tzw. „tryptyk antwerpski” z XVI w., słynne, misternie haftowane przez norbertanki szaty kościelne.

Informacja turystyczna:

Kartuzy ul. Rynek tel. (058) 684 02 01
Kościerzyna ul. Rynek 9 tel. (058) 680 01 55

NAVIRO © Copyright 2012